Idea króla-patrioty
Dane szczegółowe:
- Oprawa miękka
- Rok wydania 2020
- Liczba stron 432
- EAN 9788366112032
- ISBN 9788366112032
- Data 2020-03-16
- ID 488527
Wyślemy w czasie: 24 h
Wybór pism czołowego myśliciela politycznego XVIII w., jednego z pierwszych teoretyków instytucji partii i opozycji politycznej, rozważającego też m.in. idee podziału władzy, wolności i patriotyzmu. W tomie znalazło się najsłynniejsze dzieło Bolingbroke a - Idea króla-patrioty, zawierające rozważania o dobrym władcy, będące swego rodzaju odpowiedzią na Księcia Machiavellego - a także inne jego ważne prace, łączące refleksję teoretyczną z analizą praktycznej polityki, wśród nich List do sir Williama Windhama - swoisty thriller polityczny, ukazujący kulisy nieudanego powstania jakobickiego w 1715 r.: świat dworskich intryg, walk frakcji, dyplomatycznych negocjacji.
Henry St John, 1. wicehrabia Bolingbroke (1678-1751), angielski polityk i myśliciel polityczny, minister królowej za panowania Anny Stuart i jeden z przywódców torysów, negocjator pokoju utrechckiego (1713), jakobita. Za współpracę z Jakubem III Stuartem - pretendentem do brytyjskiego tronu - utracił tytuł i majątek, a także wydano nań zaocznie karę śmierci. Przez kilka lat musiał żyć na emigracji we Francji. Po powrocie do ojczyzny był jedną z najważniejszych postaci opozycji wobec rządów premiera Roberta Walpole a, w walce z którym stworzył swoje najważniejsze teksty polityczne. Przypisuje mu się istotną rolę w kształtowaniu brytyjskiego parlamentaryzmu i ewolucji programowej torysów. Inspirował m.in. Monteskiusza i walczących o swe prawa w monarchii brytyjskiej amerykańskich kolonistów.
Związany z Torysami, których był jednym z przywódców za panowania królowej Anny Stuart. Za jego największy sukces polityczny z tego okresu uchodzi wynegocjowanie Traktatu w Utrechcie (1713), kończącego wojnę o sukcesję hiszpańską. Współpracował z Jakubem III – jakobickim pretendentem do tronu Anglii i Szkocji – pełnił przy jego boku funkcję sekretarza stanu aż do otrzymania z rąk Jakuba dymisji, gdy zawiodły ich plany polityczne. Za współpracę z jakobitami, pod zarzutami wspierania ich powstania w Szkocji (1715-1716), utracił tytuł i majątek. Uprzedzając aresztowanie uciekł z Anglii (1715), na kilka lat osiedlając się we Francji. Z wygnania powrócił w 1725 r. Za rządów Roberta Walpole’a stał na czele opozycji wobec premiera. Najsłynniejszym dziełem Bolingbroke’a była The Idea of a Patriot King (1738). Odegrał istotną rolę w ewolucji programowej torysów, inspirował także twórców Konstytucji amerykańskiej.