Klasyk endecki - Wasilewski, Piasecki, Wasiutyński, Głąbiński - PAKIET
Dane szczegółowe:
- Oprawa twarda
- Rok wydania 2024
- Liczba stron 1575
- Wymiar [mm] 125x195
- EAN 978836783021801
- ISBN 978836783021801
- Data 2024-11-04
- ID 611921
Wyślemy w czasie: 48h
Pakiet składa się z książek:
- Zygmunt Wasilewski, O życiu i katastrofach cywilizacji narodowej
Książka czołowego ideologa ruchu narodowo-demokratycznego, rozważającego zagadnienia cywilizacji i narodu w perspektywie polskiej tradycji, zwłaszcza romantycznej (szczególnie wpływów twórczości Adama Mickiewicza i Maurycego Mochnackiego) oraz w obliczu przemian politycznych, społecznych i kulturowych pierwszych dekad XX wieku, analizującego znaczenie w polskim życiu inteligencji i konserwatyzmu ludowego, wskazującego na zagrożenie bolszewickie i rozwijającego swą koncepcję idei demokratyczno-narodowej i płynącego z niej programu działania.
- Bohdan Wasiutyński, Kryzys demokratyzmu. Wybór pism. Seria: Biblioteka klasyki polskiej myśli politycznej
Wybór pism publicysty i polityka narodowo-demokratycznego, analizującego m.in. wyzwania związane z jednoczeniem Polski po okresie zaborów, kryzys demokratyzmu pierwszych dekad XX w., zagrożenie bolszewickie, zagadnienia ustrojowe i problemy z praworządnością w II RP oraz postępującą w niej radykalizację nastrojów społecznych i politycznych.
- Stanisław Piasecki, Prosto z mostu
Wybór pism czołowego publicysty politycznego i krytyka literackiego II RP, twórcy jednego z najważniejszych pism drugiej połowy lat trzydziestych – tygodnika „Prosto z Mostu”, na którego łamach kariery zaczynali między innymi Jerzy Andrzejewski, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jerzy Waldorff, autora związanego z ruchem narodowo-demokratycznym, ale poszukującego własnej formuły dla myśli polskiej w obliczu gwałtownych sporów ideowych okresu międzywojennego, napiętej sytuacji wewnętrznej w Polsce, narastającego zagrożenia ze strony ZSRS i Niemiec, a następnie po klęsce wrześniowej 1939 roku zniewolenia Polski przez Niemcy i Sowietów. Teksty Piaseckiego to kronika tych burzliwych czasów i wciąż dający do myślenia wyraz obaw i nadziei jednego z największych polskich talentów publicystycznych, którego życie przedwcześnie przerwali niemieccy okupanci, rozstrzeliwując go 12 czerwca 1941 roku w podwarszawskich Palmirach.
- Stanisław Głąbiński, Etatyzm a gospodarstwo narodowe
Wybór pism polityka narodowo-demokratycznego, aktywnego w autonomicznej Galicji i II RP. Zawiera dwadzieścia tekstów i mów poświęconych m.in. zagadnieniu etatyzmu, polityce polskiej w realiach państwa zaborczego, kwestii granic i konstytucji odrodzonej Polski, przyczynom i sposobom usunięcia drożyzny w Polsce, kryzysowi gospodarczemu i politycznemu lat 20-tych, sprawie ukraińskiej na Ziemi Czerwieńskiej.