Kultura w czasach zamętu. Rozmowy z Bronisławem Wildsteinem
Dane szczegółowe:
- Oprawa miękka
- Rok wydania 2024
- Liczba stron 260
- Wymiar [mm] 125x195
- EAN 9788367830362
- ISBN 978-83-67830-36-2
- Data 2024-10-16
- ID 607526
Wyślemy w czasie: 24 h
Rozmowy o kulturze, cywilizacji, literaturze, ideach, losach i postawach.
„Gdy ktoś płynie pod prąd dominującej ideologii, zaczyna być atakowany i to wcale nie wyłącznie, a nawet nie głównie na merytorycznym poziomie. [...] Przede wszystkim takiego człowieka się dezawuuje. Nie rozmawia się z nim, nie przeciwstawia argumentów, nie słucha ich, tylko potępia się go, a w najlepszym wypodku diagnozuje, a jego poglądy uznawane są za syndrom choroby, nerwicy najczęściej. To zwalnia z obowiązku rzeczowej polemiki. [...] ci, którzy mówią o otwartości, odmawiają jej, odmawiają otwarcia na inne niż własne argumenty. Tacy, którzy mówią o tolerancji, odmawiają jej innym niż swoje poglądom. Ci, którzy mówią dużo o racjonalności, odmawiają odwołanio się do niej w debacie. To charakterystyczne dlo tego systemu, który jest dokładnym zaprzeczeniem deklarowanych haseł".
Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta, stole publikuje w tygodniku „Sieci". Działacz opozycji antykomunistycznej, współtwórca Studenckiego Komitetu Solidarności (1977), zaangażowany w tworzenie Solidarności i NZS. W latach 80. współzałożyciel i redaktor naczelny emigrocyjnego miesięcznika „Kontakt". Po powrocie do Polski m.in. dyrektor Radia Kraków, zastępca redaktora naczelnego dziennika „Życie", prezes TVP (2006-2007), twórca i redaktor naczelny TV Republika (2012-2014). Autor licznych artykułów oraz programów radiowych i telewizyjnych. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego i Laurem SDR Uznaje się przede wszystkim zo pisarza. Opublikował siedem powieści (dwie zostały sfilmowane, a jedna zaadaptowana do teatru), trzy tomy opowiadań, dromaty i dziesięć książek publicystycznych oraz eseistycznych. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich i Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Tłumaczony na wiele języków.
Maciej Mazurek, dr, publicysta, malarz, poeta, krytyk sztuki. Pracował w TVP Kultura oraz w redakcji „Arteonu" i „Sztuk Pięknych", redaktor naczelny pisma „Arttak-Sztuki Piękne", prezes Radia Poznań (w zawieszeniu). Autor kilku książek i tomików poetyckich.