Okładka

Napaść ze Wschodu. Seria: Polskie Studia nad Totalitaryzmem. Tom 13

Dane szczegółowe:
  • Oprawa twarda
  • Rok wydania 2021
  • Liczba stron 440
  • Wymiar [mm] 150x210
  • EAN 9788366112551
  • ISBN 978-83-66112-55-1
  • Data 2023-12-06
  • ID 578459
Cena: 54.15
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h

Wybór pism ważnego publicysty II RP i powojennej emigracji politycznej, w młodości endeka, potem piłsudczyka, w czasie II wojny światowej więźnia sowieckiego i żołnierza armii gen. Andersa, po wojnie mieszkającego w Anglii. Tom zawiera jego analizy komunizmu i polityki Związku Sowieckiego oraz reakcji na nią świata zachodniego. Podejmuje w nich polemiki z poglądami znanych komentatorów spraw sowieckich, m.in. George’a Kennana, Zbigniewa Brzezińskiego i Józefa Marii Bocheńskiego OP. Dyskutuje też ze stanowiskami określanymi mianem realistycznych, również w kwestii tego, jaką postawę powinni przyjmować Polacy wobec rzeczywistości peerelowskiej. Teksty te są pisane z perspektywy konsekwentnego antykomunisty, ale też analityka spraw międzynarodowych, śledzącego trendy polityczne i rozważającego skutki kolejnych wydarzeń w relacjach wolnego świata z obozem komunistycznym, a zwłaszcza jego centralą w Moskwie.

„Komunizm nie ma nic wspólnego z marzycielską utopią, lecz jest konkretnym programem rewolucji i dyktatury, nie opiera się bynajmniej na chęci uszczęśliwiania ludzkości i miłości bliźniego, lecz mobilizuje wszędzie nienawiść wszystkich przeciw wszystkim, rozpala żądzę niszczenia wytworzonych wartości cywilizacyjnych i gotuje krwawą wojnę domową. Abstrakcyjny sens słowa „komunizm", budzący mgliste skojarzenia z ideami Platona czy gminami chrześcijańskimi, służy co najwyżej jako przynęta wstępna oraz pomoc do moralnego i umysłowego upadku intelektualistom lub politykom pewnego typu, ale z treścią programu partyjnego nie ma nic wspólnego. Abstrakcje te topnieją błyskawicznie, jak śnieg na ogniu nienawiści, żądzy i często... złota". (Rosja i komunizm)

Zdzisław Stahl (1901-1987), polityk, publicysta, uczestnik walk z Ukraińcami o Lwów i wojny polsko-bolszewickiej, w II RP wykładowca Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i poseł na sejm, związany początkowo z endecją (m.in. przewodniczący Ruchu Młodych Obozu Wielkiej Polski), następnie z sanacją, poseł na sejm RP, w czasie II wojny światowej więzień sowiecki, od 1941 r. w armii Andersa, po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii, wykładowca Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, czołowy autor emigracyjny, krytyk zwolenników kompromisów z komunizmem.

Zobacz również:

Menu00
Top