Okładka

Pamięć i odpowiedzialność

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Liczba stron 169
  • Wymiar [mm] 125x298
  • EAN 9788360125007
  • ISBN 83-60125-00-7
  • Data 2005-04-15
  • ID 17887
Książka chwilowo niedostępna

Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz, Robert Kostro, Zdzisław Krasnodębski, Tomasz Merta, Łukasz Michalski, Wojciech Roszkowski, Paweł Skibiński, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jan Wróbel o polskiej polityce historycznej.


"Tych, którzy sądzili, że spory o historię interesować mogą wyłącznie zawodowych historyków i co bardziej gorliwych studentów, zadziwić musiał początek XXI wieku, kiedy to różne historyczne kwestie niemal każdego dnia gościły na pierwszych stronach gazet. Gwałtowne emocje, jakie najczęściej towarzyszyły sporom o przeszłość, dobitnie poświadczały, że dla bardzo wielu ludzi historia pozostaje wciąż czymś żywym i niezwykle ważnym, bo bez niej nie można zrozumieć teraźniejszości, ani odpowiedzialnie budować przyszłości. Okazało się także, że historia nie jest jedynie przedmiotem wewnętrznych dyskusji, ale także poważnych kontrowersji między państwami i nierzadko staje się orężem wykorzystywanym w politycznych bataliach dotyczących spraw jak najbardziej współczesnych.


Zdaniem autorów tej książki III Rzeczpospolita nie jest niestety dobrze przygotowana do "bitwy o pamięć". Nazbyt pośpiesznie "wybierając przyszłość" część elit politycznych i intelektualnych uznało, że polityka historyczna jest czystym anachronizmem, któremu nie warto poświęcać zbyt wiele czasu i energii. Nic dziwnego więc, że zaniedbań i zaniechań jest w tej sferze wyjątkowo dużo i to zarówno w wewnętrznej, jak i zewnętrznej polityce państwa. Teksty składające się na książkę, do lektury której zapraszamy, mówią właśnie o najbardziej niepokojących zjawiskach i tendencjach, jakie dajq się w tej sferze zaobserwować (np. brak spójnej wizji polityki historycznej, ograniczona zdolność reagowania państwa na próby reinterpretacji przeszłości przez kraje ościenne, słabość edukacji historycznej), starając się równocześnie wskazać ich przyczyny".


Ze Wstępu Roberta Kostro i Tomasza Merty
Ośrodek Myśli Politycznej (www.omp.org.pl) został powołany w Krakowie w 1992 roku. Zajmuje się działalnością edukacyjną i naukową z zakresu filozofii politycznej i stosunków międzynarodowych. Jest również miejscem publicznej debaty o ustroju państwa polskiego i polskiej polityce zagranicznej.

Tomasz Merta

Urodził się 7 listopada 1965 roku w Legnicy, szkołę średnią ukończył w Kielcach (absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hanki Sawickiej). Studiował filologię polską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem redakcji "Res Publiki Nowej" i redaktorem naczelnym "Kwartalnika Konserwatywnego". Publikował m.in. na łamach "Znaku", "Dziennika", "Przeglądzie Politycznym" i "Rzeczpospolitej". Był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego (2005-2010), jednym z głównych pomysłodawców i realizatorów najważniejszych przedsięwzięć pierwszej dekady XXI wieku, służących przywracaniu historii Polski należnego miejsca w debacie publicznej. Współredaktor i współautor wydanych przez OMP książek "Pamięć i odpowiedzialność" (2005) i "W obronie zdrowego rozsądku" (2000), a także prac zbiorowych "Totalitaryzm a zachodnia tradycja" (2006), "Oblicza demokracji" (2002), "Antykomunizm po komunizmie" (2000). Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W 2012 r. za książkę "Nieodzowność konserwatyzmu" (Teologia Polityczna, Muzeum Historii Polski w Warszawie) otrzymał pośmiertnie Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Menu00
Top