Okładka

Półksiężyc i gwiazda czerwona. Seria: Polskie Studia nad Totalitaryzmem. Tom 3

Dane szczegółowe:
  • Oprawa twarda
  • Rok wydania 2020
  • Liczba stron 392
  • Wymiar [mm] 150x210
  • EAN 9788366112216
  • ISBN 978-83-66112-21-6
  • Data 2023-12-06
  • ID 578456
Cena: 46.55
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h

Wybór pism autora, który jako jeden z pierwszych w Polsce zrozumiał zagrożenie, jakie stanowi komunizm w bolszewickim wydaniu – polityczne, gospodarcze, kulturowe i duchowe. Rozkładowy i niszczycielski charakter bolszewizmu poznał jako mieszkaniec Rosji i świadek rewolucji bolszewickiej. Po osiedleniu się w Polsce w 1920 r. przez kilka lat ukazywał i analizował kolejne etapy instalowania się władzy bolszewików, ich walkę z przeciwnikami wewnętrznymi, zwłaszcza w czasie wojny domowej, i poczynania na arenie międzynarodowej. Przedstawiał też bolszewickie zagrożenie dla Polski – jego zdaniem nie w pełni rozumiane nawet w czasie wojny Polski z bolszewikami, gdy zabrakło według niego pożądanej współpracy z białymi.

W tomie opublikowane zostały teksty zawarte w wydanej w 1930 r., trzy lata po śmierci Kozłowskiego, książce Półksiężyc i gwiazda czerwona , którą wstępem opatrzył bardzo go ceniący Marian Zdziechowski, a także inne artykuły Kozłowskiego o bolszewizmie, dopełniające prezentację dorobku tego niesłusznie zapomnianego autora.

„Polska walcząca z bolszewizmem pod sztandarem wojny z Rosją była skazaną na mm osamotnienie wśród ludów Europy. Z jednej bowiem strony, walcząc z Rosją So-wiecką, bez względu na to, jak tę wojnę nazywała, miała przeciw sobie proletariat, którego sympatie były po stronie Sowietów, z drugiej zaś strony hasła wojny z Rosją zrażały ku Polsce te czynniki europejskie, które chciały walki tylko z bolszewizmem i w Polsce widziały wał ochronny przeciw bolszewizmowi. Polska idąc tą drogą, okazała się w lipcu zupełnie osamotnioną wśród ludów Europy. Znikąd nie było współczucia dla Polski, którą ze wszech stron oskarżano o imperializm”. ( Rok wojny wschodniej )

„Piotr nie tylko niszczył, ale i budował, Lenin tylko burzył. Piotr zbudował stolicę, którą nazwał swoim imieniem. Bolszewicy Petersburg nazwali Leningradem i nie tylko nowej stolicy dla swojej komuny nie zbudowali, ale i w starych miastach większą część domów zrujnowali i poniszczyli”. ( Piotr Wielki i bolszewizm )

Leon Kozłowski (1877-1927), publicysta, badacz literatury polskiej, działacz polityczny, urodzony w Charkowie, student tamtejszego uniwersytetu, więziony przez władze carskie za działalność socjalistyczną, w czasie I wojny światowej działający w Rosji na rzecz sprawy polskiej, w 1919 r. więziony przez bolszewików, od 1920 r. mieszkający w Polsce, redaktor „Tygodnia Polskiego" i „Kuriera Porannego”, czołowy krytyk ideologii i rzeczywistości bolszewickiej.

Menu00
Top