Okładka

Porwanie Europy

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Data 2001-01-05
  • ID 4571
Książka chwilowo niedostępna
W przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej ukazała się książka, która stanowi jeden z najważniejszych głosów współczesnej polskiej myśli politycznej na temat miejsca Polski w UE, dyskusji o konstytucji europejskiej i stosunków polsko-niemieckich i polsko-francuskich. Napisali o książce: "Rozważania Marka Cichockiego, historyka idei, o Europie jaką była, jaka jest i jaką może będzie, są oryginalne, miejscami kontrowersyjne, a przez to pobudzające do myślenia. Nic nam zaś bardziej nie jest dziś potrzebne, niż spokojna refleksja oparta o analizę pojęć i faktów z dalszej i niezbyt dalekiej przeszłości. Autor "Porwania Europy" prezentuje nam interesujący materiał do takiej refleksji dla nas wszystkich, Europejczyków żyjących nad Wisłą, Bugiem, Wartą i Odrą." Władysław Bartoszewski "Marek Cichocki dokonuje głębokiej, wielowymiarowej i kompetentnej analizy sytuacji politycznej w Europie. Zamiast rozpowszechnionego w Polsce myślenia życzeniowego znajdziemy w tej świetnej książce chłodny, rozsądny realizm, bez którego niemożliwa jest racjonalna polityka. Ta książka powinna stać się obowiązkową lekturą polskich polityków i publicystów zajmujących się problematyką europejską oraz stosunkami polsko-niemieckimi." Zdzisław Krasnodębski "Ta książka traktuje o Unii Europejskiej i wyzwaniach, jakie stawia ona dziś przed Polską. Jej autor wychodzi poza poziom stereotypów i łatwej retoryki. Odsłania grę interesów ukrytą za podniosłymi deklaracjami, ideologiczne zafałszowania oraz zwykłe nieporozumienia, towarzyszące procesowi integracji europejskiej. Lektura konieczna dla wszystkich, którzy w sposób świadomy uczestniczyć chcą w wydarzeniach decydujących dla naszego kraju i kontynentu." Bronisław Wildstein Autor książki jest założycielem i redaktorem "Teologii Politycznej".
Marek A. Cichocki

Filozof, germanista, politolog, współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktor naczelny pisma „Nowa Europa”, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizuje się w historii idei i filozofii politycznej).

Autor książek "Władza i pamięć" (OMP 2005), "Porwanie Europy" (OMP 2004) i "Ciągłość i zmiana" (1999), twórca programu w TVP Kultura „Trzeci punkt widzenia” (wraz z Dariuszem Gawinem i Dariuszem Karłowiczem).

Zobacz również:

Menu00
Top