Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność
Dane szczegółowe:
- Oprawa miękka
- Rok wydania 2017
- Liczba stron 472
- Wymiar [mm] 165x240
- EAN 9788364753800
- ISBN 978-83-64753-80-0
- Data 2017-09-26
- ID 393969
Wyślemy w czasie: 24 h
„W Polsce nieustannie ktoś odwołuje się do dziedzictwa Solidarności, co stanowi wymowny dowód żywotności dziedzictwa tego największego w naszych dziejach ruchu społecznego. Dr Krzysztof Mazur w błyskotliwy sposób odtworzył projekt polityczny Solidarności z lat 1980-1981, stawiając przy tym wiele ważnych pytań dotyczących nie tylko historii, ale i współczesności. Jego książka pozwala lepiej zrozumieć problemy, jakie ma dziś z tożsamością nasza klasa polityczna, której znacząca część wciąż podkreśla swoje solidarnościowe korzenie”.
prof. dr hab. Antoni Dudek
„Trzymają Państwo w ręce wyjątkową książkę. Nie tylko dlatego, że została ona rzetelnie napisana przez młodego uczonego, który nie uczestniczył w opisywanych wydarzeniach i nie był zaangażowany w analizowane procesy, przez co zachowuje odpowiedni dystans. Jest to książka wyjątkowa również dlatego, że próbuje odtworzyć źródłowe doświadczenie ruchu społecznego. Stan wojenny i spory trwające w ostatnim ćwierćwieczu przesłoniły nam bowiem pierwotne idee pierwszej Solidarności. Dlatego tak ważne jest, by na nowo przemyśleć całą złożoność pluralistycznego ruchu. Idzie również o to, by wydobyć ponadczasowy sens tego doświadczenia, formułowanego wprawdzie w świecie zdominowanym przez wschodnie mocarstwo, ale dającego się umieścić w kontekście przemian kulturowych i politycznych tzw. świata zachodniego. Wszystkie te elementy znajdą Państwo w niniejszej książce”.
prof. dr hab. Bogdan Szlachta
Politolog, filozof, doktor nauk politycznych, specjalizuje się w filozofii społecznej oraz zarządzaniu publicznym. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Klubu Jagiellońskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W latach 2009-2010 współpracował z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Laureat Nagrody im. Artura Rojszczaka przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (2012). Członek redakcji kwartalnika „Pressje”. Redaktor książki Edwarda Abramowskiego Zagadnienia socjalizmu (Kraków 2012).