Okładka
Autor: Lord Acton

W stronę wolności

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Rok wydania 2006
  • Liczba stron 240
  • Wymiar [mm] 125x195
  • EAN 9798360125402
  • ISBN 83-60125-50-3
  • Data 2001-02-03
  • ID 44465
Cena: 26.08
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h
W stronę wolności jest drugą polską edycją najważniejszych tekstów lorda Actona (1834-1902), jednego z najwybitniejszych myślicieli XIX w., łączącego w swej refleksji o polityce wątki liberalne z zasadami płynącymi z głębokiej wiary katolickiej. Oprócz znanych z tomu Historia wolności (Kraków 1995) szkiców - Historia wolności w czasach starożytnych, Historia wolności w chrześcijaństwie, O narodzie - zawiera także po raz pierwszy tłumaczone na język polski prace O demokracji w Europie, O studiowaniu historii, "Książę” Machiavellego, List lorda Actona do Creightona i Rady dla historyków. Stanowiły one źródło inspiracji dla wielu filozofów i publicystów politycznych XX wieku i wciąż są czytane i komentowane, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nie przypadkiem zatem jest Acton uważany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli swej epoki: zaproponowana przez niego wizja polityki znalazła wielu kontynuatorów, zwłaszcza wśród chrześcijańskich liberałów i konserwatystów.
Prace angielskiego historyka i polityka ukazują ewolucję, jaką w ciągu wieków przeszła idea wolności, i zawierają oryginalną interpretację tego procesu. Są zarazem doskonałym wprowadzeniem w dzieje filozofii politycznej. W wizji Actona teoretyczne rozważania o tym jednym z kluczowych pojęć łączą się bowiem z analizą praktycznego rozwiązywania dylematów związanych z określaniem granic dla wolności. Wiele emocji budzi wciąż spór o to, jak pogodzić maksymalne poszerzanie wolności człowieka z koniecznością zachowania ładu społecznego i tradycyjnych wartości kulturowych. Rozważania słynnego myśliciela nie tylko pozwalają poznać historię tych kontrowersji, ale mogą także stanowić inspirujący punkt odniesienia dla współczesnych dyskusji.
Lord Acton

John Emerich Edward Dalberg, kształcił się w uniwersytetach w Paryżu, Oscott, Edynburgu i Monachium. Po okresie podróży zagranicznych – m.in. do Stanów Zjednoczonych i Rosji – powrócił do Anglii. W 1859 r. został wybrany do Izby Gmin – zasiadał w niej do 1865 r. Doradzał liberalnemu premierowi i swemu przyjacielowi Williamowi Gladestone’owi. W 1869 r. zasiadł w Izbie Lordów. Redagował pisma „The Rambler”, „Home and Foreign Review”, „Chronicle” i „The North British Review”. Uważany był za przywódcę brytyjskich katolików, występował przeciwko Syllabusowi i dogmatowi o papieskiej nieomylności, choć ostatecznie go uznał. W 1895 r. został profesorem historii nowożytnej w Cambridge. Słynne stały się jego eseje: The History of Freedom in Antiquity oraz The History of Freedom in Christianity.

Menu00
Top