Okładka

Polacy we Włoszech. Historia, współczesność, zmiany

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Rok wydania 2014
  • Liczba stron 372
  • Wymiar [mm] 145x205
  • EAN 9788362628988
  • ISBN 978-83-62628-98-8
  • Data 2015-03-20
  • ID 316454
Cena: 30.40
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h


Przedstawić skomplikowaną materię polsko-włoskich relacji, unikając przy tym powtórzeń, nie jest zadaniem łatwym. Losy Polaków w Italii były już wielokrotnie opisywane przez badaczy różnych dyscyplin naukowych, dziennikarzy, publicystów, działaczy społecznych, przedstawicieli środowisk polonijnych. Pomimo tego, jak wiele już powiedziano i napisano o obecności Polaków we Włoszech, problematyka ta pozostaje ciągle aktualna. Wciąż wyłaniają się nowe perspektywy dla rozważań, ponieważ zmienia się profil polskiej imigracji i okoliczności, w których ona funkcjonuje.
Niewątpliwie, wszystkich Autorów i Autorki, których punkty widzenia prezentujemy w tej monografii, łączy ogromna fascynacja Italią i zaangażowanie w ciągle aktualną problematykę związków polsko-włoskich. Każdy z nich prezentuje nieco inny pogląd na omawiane sprawy, zwraca uwagę na odmienny aspekt relacji Polaków z Włochami. I to stanowi o wyjątkowości tego projektu: harmonijne połączenie wielu punktów widzenia pochodzących z różnych kręgów zawodowych i różnych pokoleń.


(z Wprowadzenia)

Bartosz Kaczorowski

Adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się historią Półwyspu Iberyjskiego oraz dyplomacją lat 1939-1945. Laureat stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Nagrody Naukowej Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta Universidad de Granada oraz Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie. Autor książki „Churchill i Franco. Hiszpania w polityce Wielkiej Brytanii w okresie drugiej wojny światowej” (2014). Publikował m.in. w „Dziejach Najnowszych”, „Glaukopisie”, „Acta Universitatis Lodzienzis”, „Cuadernos de Historia Contemporánea”.

Małgorzata Stefanowicz

Doktor, absolwentka Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Studiowała również na uniwersytetach we Frankfurcie na Menem oraz w Monachium. W latach 2013-2019 dyrektor-koordynator Centrum Studiów Litewskich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zobacz również:

Menu00
Top