Okładka

Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej

Dane szczegółowe:
  • Oprawa twarda
  • Rok wydania 2022
  • Liczba stron 424
  • Wymiar [mm] 148x210
  • EAN 9788366112797
  • ISBN 978-83-66112-79-7
  • Data 2022-12-20
  • ID 548609
Cena: 54.15
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24h

„Portugalia w II wojnie światowej udziału nie wzięła. Leżące na peryferiach europejskiego kontynentu państwo w latach 1939-1945 odegrało jednak znacznie ważniejszą rolę, niż mogłoby to wynikać z powszechnej opinii na ten temat. Mimo swojej neutralności udzieliło bowiem szerokiej pomocy aliantom, w kilku przypadkach wywierając kluczowy wpływ na przebieg wojny w rejonie Morza Śródziemnego i na Atlantyku, a nade wszystko na utrzymanie Półwyspu Iberyjskiego z dala od wojennej zawieruchy. […] Rządzący państwem od 1932 r. premier i twórca portugalskiego systemu autorytarnego António de Oliveira Salazar miał pełną świadomość grożącego niebezpieczeństwa. […] Jasno zadeklarowany cel – zachowanie neutralności – nie należał do łatwych do zrealizowania, bo zarówno alianci, jak i państwa Osi podejmowali szereg działań, by Lizbona bardziej zdecydowanie wsparła jedną ze stron. Dziś wiemy już, jaki mógł być koszt ewentualnej portugalskiej porażki w tej grze. Gdyby wysiłki dyplomacji poszły na marne i gdyby Hiszpania przyłączyła się do konfliktu, Portugalia stałaby się polem bitwy między dwoma blokami i najprawdopodobniej nie pozostałby z niej kamień na kamieniu. Salazar toczył więc swoją „wojnę” o niepodległość kraju, zachowanie jego kolonialnego imperium, a wreszcie fizyczne przetrwanie niewielkiego, bo liczącego wówczas mniej niż osiem milionów mieszkańców narodu. Tym razem głównymi figurami nie byli jednak żołnierze, lecz dyplomaci, miejscem starcia stawały się gabinety, a szarże zamieniały się w negocjacje”. (ze Wstępu)

 

Bartosz Kaczorowski – historyk i politolog, adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, autor m.in. książek: Churchill i Franco. Hiszpania w polityce Wielkiej Brytanii w okresie drugiej wojny światowej (2014) i Franco i Stalin. Związek Sowiecki w polityce Hiszpanii w okresie drugiej wojny światowej (2016).

Bartosz Kaczorowski

Adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się historią Półwyspu Iberyjskiego oraz dyplomacją lat 1939-1945. Laureat stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Nagrody Naukowej Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta Universidad de Granada oraz Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie. Autor książki „Churchill i Franco. Hiszpania w polityce Wielkiej Brytanii w okresie drugiej wojny światowej” (2014). Publikował m.in. w „Dziejach Najnowszych”, „Glaukopisie”, „Acta Universitatis Lodzienzis”, „Cuadernos de Historia Contemporánea”.

Zobacz również:

Menu00
Top