Okładka

Bezpłodny sojusz? Polska i Czechy w Unii Europejskiej

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Rok wydania 2011
  • Liczba stron 240
  • EAN 9788362628186
  • ISBN 978-83-62628-18-6
  • Data 2012-01-12
  • ID 216232
Cena: 32.30
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h

"Prezentowany tom esejów jest unikalny. Po raz pierwszy po 1989 r. ludzie zajmujący się na co dzień polityką, i praktycznie, i naukowo, postanowili podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, czy Polska i Czechy mają wspólne interesy i czy mogą bliżej współpracować na forum Unii Europejskiej. Można tu znaleźć głosy polityków, publicystów i naukowców, różnorodne, ale o wspólnym mianowniku. Jest nim pytanie o możliwość wypełnienia konkretną polityczną treścią przekonania o kulturowej bliskości Polaków i Czechów ".

Do wspólnych konkluzji autorzy naturalnie nie dochodzą, ale uderzające są podobieństwa w sceptycznym podejściu do elit politycznych własnych krajów, optymistycznych wizji integracji europejskiej i roli Unii Europejskiej w stosunkach międzynarodowych, ostrożność w ocenie stanu współpracy polsko-czeskiej. Uderzające są również różnice w spojrzeniu na kluczowe kwestie polityki europejskiej. Rozbieżności, których można się spodziewać, jak w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej, ale i tam, gdzie różnice interesów nie są takie oczywiste (wspólna waluta europejska, dalsza integracja UE, polityka energetyczna, metody wyjścia z obecnego kryzysu). I to chyba jest główna zaleta prezentowanej książki – stworzenie pierwszego szkicu do mapy tożsamych i rozbieżnych interesów Polski i Czech, mapy niezbędnej do prowadzenia wspólnych przedsięwzięć na arenie europejskiej”. (ze Wstępu)

Książka powstała dzięki współpracy Ośrodka Myśli Politycznej i czołowego czeskiego think-tanku Centrum pro studium demokracie a kultury z Brna.

Tom pod redakcją Ondřeja Krutílka i Artura Wołka.

Artur Wołek

Politolog, jeden ze współtwórców i ekspertów Ośrodka Myśli Politycznej, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie.

Opublikował m.in. "Słabe państwo" (2012), "Demokracja nieformalna. Konstytucjonalizm i rzeczywiste reguły polityki w Europie Środkowej po 1989 r." (2004), "Zmiana ordynacji wyborczej?" (2004), "Reformatorzy i politycy. Gra o reformę ustrojową roku 1998 widziana oczami jej aktorów" (wspólnie z Jadwigą Emilewicz, trzy wydania).

Współautor książek OMP: "Rzeczpospolita 1989-2009. Zwykłe państwo Polaków?" (2009), "Drogi do nowoczesności. Idea modernizacji w polskiej myśli politycznej" (2006), "Bezpłodny sojusz? Polska i Czechy w Unii Europejskiej" (2011).

Zobacz również:

Menu00
Top