Okładka

Słabe państwo

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Rok wydania 2012
  • Liczba stron 408
  • Wymiar [mm] 125x195
  • EAN 9788362628452
  • ISBN 978-83-62628-45-2
  • Data 2013-01-10
  • ID 249168
Książka chwilowo niedostępna

Tezę, że Polska jest państwem słabym, stawia bardzo wielu ekspertów, polityków i dziennikarzy, podziela ją także większość Polaków. W debacie publicznej i naukowej brakuje jednak politologicznych prób jej weryfikacji, które poza ogólną diagnozą, przynosiłyby również kompleksowy opis różnych wymiarów i mechanizmów owej słabości, łączący teoretyczne ustalenia z analizą konkretnych jej przejawów. Książka Artura Wołka stawia kluczowe pytania: czym w istocie jest słabość państwa, jak przejawia się ona w XXI w. i co zmieniło się w tym względzie w porównaniu do czasów, gdy na kondycję tej instytucji nie wpływały globalizacja czy kryzys państwa dobrobytu. Autor konfrontuje doświadczenia krajów zachodnich i postkomunistycznych państw Europy Środkowej, rozważając problem, czy dziedzictwo komunizmu jest główną przyczyną problemów tych drugich ze stworzeniem sprawnych instytucji państwowych. Diagnozując także, co jest polską specyfiką, analizuje zagadnienia kluczowe dla oceny kondycji państwa polskiego: zdolność do ustalania priorytetów polityki rządu oraz podejmowania wiążących decyzji politycznych i ich egzekwowania, umiejętność kanalizowania konfliktów w społeczeństwie obywatelskim, stopień wykorzystania potencjału administracyjnego, sprawność instytucji państwowych w realiach członkostwa Polski w UE. Skonfrontowanie teoretycznych ustaleń z praktyką funkcjonowania państwa, zilustrowaną wieloma praktycznymi jej przykładami, daje kompleksową odpowiedź na pytanie o źródła słabości, może zatem także inspirować dyskusję, jak je przezwyciężyć.
Współwydawca: Instytut Studiów Politycznych PAN

Artur Wołek

Politolog, jeden ze współtwórców i ekspertów Ośrodka Myśli Politycznej, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie.

Opublikował m.in. "Słabe państwo" (2012), "Demokracja nieformalna. Konstytucjonalizm i rzeczywiste reguły polityki w Europie Środkowej po 1989 r." (2004), "Zmiana ordynacji wyborczej?" (2004), "Reformatorzy i politycy. Gra o reformę ustrojową roku 1998 widziana oczami jej aktorów" (wspólnie z Jadwigą Emilewicz, trzy wydania).

Współautor książek OMP: "Rzeczpospolita 1989-2009. Zwykłe państwo Polaków?" (2009), "Drogi do nowoczesności. Idea modernizacji w polskiej myśli politycznej" (2006), "Bezpłodny sojusz? Polska i Czechy w Unii Europejskiej" (2011).

Zobacz również:

Menu00
Top