Okładka
Autor: Jacek Kloczkowski (red.)

Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Liczba stron 304
  • Wymiar [mm] 125x195
  • EAN 9798360125068
  • ISBN 83-60125-06-6
  • Data 2007-01-15
  • ID 44959
Cena: 28.50
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h

Czołowi badacze polskiej myśli politycznej ukazują różne oblicza polskiego patriotyzmu od I RP aż po czasy współczesne, analizując rozważania na jego temat przedstawicieli najważniejszych nurtów ideowych – konserwatystów, endeków, socjalistów i liberałów.

„Polski patriotyzm widziany w krzywym zwierciadle jest spektaklem pełnym pustych gestów i nieznośnie egzaltowanym. Jego zdeklarowani przeciwnicy dostrzegają w nim z kolei ziejące nienawiścią szowinistyczne monstrum. Nawet wielu spośród tych, którzy mówią o nim z sympatią, traktuje go z pewnym pobłażaniem przede wszystkim jako poryw serca. Tymczasem skomplikowane losy Polski sprawiły, że patriotyzm stał się szkołą praktycznego myślenia o polityce. Wszak szczery patriota musiał sobie stawiać pytanie, jak najlepiej służyć ojczyźnie. Rozważał więc lub przyjmował za innymi jej idee ogólne, ale w obliczu wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych szukał również konkretnych odpowiedzi jak im sprostać.
Analizując, czym był polski patriotyzm, jak go definiowali myśliciele różnych epok i w jakich konkretnych programach i przedsięwzięciach się przejawiał, dokonujemy zatem zarazem przeglądu kluczowych stanowisk polskiej myśli politycznej. Pomijając bowiem tych nielicznych jej twórców, którzy przyjmowali w swych rozważaniach perspektywę interesu wyłącznie jednostki czy też wybranej klasy społecznej, polscy myśliciele polityczni zgodnie szukali odpowiedzi na pytanie: jak najlepiej zadbać o dobro Polski”. (ze Wstępu)

Jacek Kloczkowski

Politolog, publicysta, doktor nauk politycznych, absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozprawę doktorską o myśli politycznej Pawła Popiela obronił na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 1996 r. jest związany z Ośrodkiem Myśli Politycznej, przez wiele lat był jego wiceprezesem, od stycznia 2019 r. jest prezesem OMP. Współtworzył serię Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej i jest członkiem jej Komitetu Redakcyjnego. Wydał m.in. wybór publicystki pt. Czasy grubej przesady (2010) i monografię Wolność i porządek. Myśl polityczna Pawła Popiela (2006). Jest twórcą i redaktorem merytorycznym wielu prac zbiorowych poświęconych różnym aspektom współczesnej polityki, polskich tradycji intelektualnych i historii myśli politycznej, oraz wydanych w serii OMP Polskie Tradycje Intelektualne antologii Emigracja polityczna. Przypadek polski (2018), Geopolityka i niepodległość (2018), Naród, Idee polskie (2011), Polska czyli anarchia? Polscy myśliciele o władzy politycznej (2009), Realizm polityczny. Przypadek polski (2008) i Z dziejów polskiego patriotyzmu. Wybór tekstów (2007). Jest redaktorem strony www.polskietradycje.pl.

Zobacz również:

Menu00
Top