Okładka

Drogi do nowoczesności. Idea modernizacji w polskiej myśli politycznej

Dane szczegółowe:
  • Oprawa miękka
  • Liczba stron 256
  • Wymiar [mm] 125x195
  • EAN 9798360125112
  • ISBN 9788360125113
  • Data 2007-04-10
  • ID 50990
Cena: 28.50
Pozycja dostępna
Wyślemy w czasie: 24 h

Analiza najważniejszych polskich koncepcji modernizacyjnych i stanowisk ich krytyków, dokonana przez czołowych badaczy myśli politycznej (m.in. Zdzisława Krasnodębskiego, Miłowita Kunińskiego, Andrzeja Waśkę, Bogdana Szlachtę).

„Modernizacja w polskiej myśli politycznej minionych stuleci to niezwykle interesująca, poruszająca szereg wątków, nie mająca precedensu wielka debata intelektualna, która wymyka się stereotypowym uproszczeniom i łatwym podziałom typu: prawica-lewica, postępowe-konserwatywne itd. W takich utartych koleinach zdaje się ugrzęzła obecna dyskusja o modernizacji. Być może jednym z zasadniczych tego powodów jest odwrócenie się od własnych tradycji intelektualnych. Czasem pojawiają się co prawda głosy, że taka postawa sprzyja modernizacji: dziedzictwo polskiej myśli politycznej jest w takim ujęciu przedstawiane jako obciążone wieloma błędami i słabościami, lepiej jest więc odrzucić je w całości lub co najwyżej podejść do niego bardzo selektywnie. Taki konstruktywistyczny zabieg wydaje się niektórym zwolennikom radykalnego unowocześniania – głównie w sferze kultury - idealnym wstępem do wielkiej modernizacji mentalnej środowisk opiniotwórczych, które odpowiadają za jakość debaty publicznej. Inni – nawet jeśli ubolewają z powodu powszechnego braku chęci do poznawania, analizowania i twórczego rozwijania dorobku myślicieli sprzed kilkudziesięciu i więcej lat – to uznają to zjawisko za nieuchronne i nieodwracalne. Źle by się stało, gdyby mieli rację…” (Ze Wstępu)

Jacek Kloczkowski

Politolog, publicysta, doktor nauk politycznych, absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozprawę doktorską o myśli politycznej Pawła Popiela obronił na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 1996 r. jest związany z Ośrodkiem Myśli Politycznej, przez wiele lat był jego wiceprezesem, od stycznia 2019 r. jest prezesem OMP. Współtworzył serię Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej i jest członkiem jej Komitetu Redakcyjnego. Wydał m.in. wybór publicystki pt. Czasy grubej przesady (2010) i monografię Wolność i porządek. Myśl polityczna Pawła Popiela (2006). Jest twórcą i redaktorem merytorycznym wielu prac zbiorowych poświęconych różnym aspektom współczesnej polityki, polskich tradycji intelektualnych i historii myśli politycznej, oraz wydanych w serii OMP Polskie Tradycje Intelektualne antologii Emigracja polityczna. Przypadek polski (2018), Geopolityka i niepodległość (2018), Naród, Idee polskie (2011), Polska czyli anarchia? Polscy myśliciele o władzy politycznej (2009), Realizm polityczny. Przypadek polski (2008) i Z dziejów polskiego patriotyzmu. Wybór tekstów (2007). Jest redaktorem strony www.polskietradycje.pl.

Zobacz również:

Menu00
Top