
Patriotyzm i zdrada. Granice realizmu i idealizmu w polityce i myśli polskiej
Dane szczegółowe:
- Oprawa miękka
- Liczba stron 240
- Wymiar [mm] 125x195
- EAN 9788360125311
- ISBN 9788360125311
- Data 2008-09-09
- ID 77890
Wyślemy w czasie: 24 h
"Punktem wyjścia dla odrodzenia tradycji realistycznej musi być nie tyle afirmacja jej dwudziestowiecznych dokonań, ile krytyczna rewizja podstawowych przesłanek analizy międzynarodowej w nowym stuleciu i dokonanie wysiłku ponownego opisania międzynarodowego położenia Polski. Tradycja realistyczna jest bowiem bogata nie tylko głębią swych historycznych analiz, ale także doświadczeniem błędów, porażek i słabości”.
Rafał Matyja
"Wszędzie tam, gdzie politycy skłonni byli na serio doszukiwać się "konieczności historycznej”, "geopolityki”, praw historycznych etc., Józef Mackiewicz widział skrajny brak realizmu. Realne były dla niego przede wszystkim wolność i prawda. Wszystko, co je ograniczało i deformowało, choćby należało do najbardziej realnych faktów życia politycznego, w ostatecznym rachunku było dla niego nierealne”.
Włodzimierz Bolecki
"11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Od tego momentu rozpoczął się spór, kto był jej ojcem, czyje starania były skuteczniejsze a zasługi większe. Wtedy też zaczęto – porównując działania obu wielkich przywódców: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego – klasyfikować je jako realistyczne bądź idealistyczne/romantyczne. Bardzo powierzchowny, zewnętrzny ich ogląd uprawniał być może do takich ocen. Jednak rzeczywisty ich wymiar nie mieścił się ani w jednym ani w drugim schemacie”.
Tomasz Gąsowski
Politolog, publicysta, doktor nauk politycznych, absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozprawę doktorską o myśli politycznej Pawła Popiela obronił na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 1996 r. jest związany z Ośrodkiem Myśli Politycznej, przez wiele lat był jego wiceprezesem, od stycznia 2019 r. jest prezesem OMP. Współtworzył serię Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej i jest członkiem jej Komitetu Redakcyjnego. Wydał m.in. wybór publicystki pt. Czasy grubej przesady (2010) i monografię Wolność i porządek. Myśl polityczna Pawła Popiela (2006). Jest twórcą i redaktorem merytorycznym wielu prac zbiorowych poświęconych różnym aspektom współczesnej polityki, polskich tradycji intelektualnych i historii myśli politycznej, oraz wydanych w serii OMP Polskie Tradycje Intelektualne antologii Emigracja polityczna. Przypadek polski (2018), Geopolityka i niepodległość (2018), Naród, Idee polskie (2011), Polska czyli anarchia? Polscy myśliciele o władzy politycznej (2009), Realizm polityczny. Przypadek polski (2008) i Z dziejów polskiego patriotyzmu. Wybór tekstów (2007). Jest redaktorem strony www.polskietradycje.pl.
Zobacz również:

Kryzys Unii Europejskiej

Stańczycy - konserwatyzm, który przeminął?

Wolność. Polskie i czeskie dylematy

Temat polemiki: Polska

Historie trudnych alternatyw. Dylematy polityczne czasów zaborów i i II RP

Naród. Idee polskie

Polska Solidarności. Kontrowersje, oblicza, interpretacje

Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne

Platon na Wall Street

Czasy grubej przesady

Władza w polskiej tradycji politycznej

Geopolityka i zasady. Studia z dziejów polskiej myśli politycznej

Rzeczpospolita 1989-2009. Zwykłe państwo Polaków?

Polska czyli anarchia? Polscy myśliciele o władzy politycznej

W obronie niepodległości. Antykomunizm w II Rzeczypospolitej

Wolność i jej granice. Polskie dylematy

Z dziejów polskiego patriotyzmu. Wybór tekstów

Drogi do nowoczesności. Idea modernizacji w polskiej myśli politycznej

Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei

Kapitalizm po polsku

Geopolityka i niepodległość

Emigracja polityczna. Przypadek polski

Powstanie styczniowe 1863-1864. historie i analizy

Wolność i porządek. Myśl polityczna Pawła Popiela

Przeklęte miejsce Europy? Dylematy polskiej geopolityki

Realizm polityczny. Przypadek polski
